Sömestir Tatili Rehberi

Herkesi mutlu edecek 15 tatil planı

Sömestir tatili, yarı yıl tatili, şubat tatili, kar tatili ya da 15 tatili…
Adı ne olursa olsun eğitim öğretim yılının ikinci yarısı başlamadan geçireceğimiz 15 günlük tatil dönemi, tüm öğrencilere bir nefes aldıracak güzel günlerdir.

Ailenin sömestir planları;
– Eksik derslerini tamamlasın
– Konu tekrarı yapsın
– İkinci döneme hazırlansın
– Deneme sınavları çözsün
– Odasını toplasın
– Ev işlerine yardım etsin
Senin sömestir planın;
– Öğlene kadar uyurum
– Facebook’ta neler oluyor bi bakarım
– Öylece uzanıp film izlerim
– Instagram’da kimler ne paylaşmış göz gezdiririm
– Youtube’da ne zamandır birikmiş bildirimleri izlerim
– Arkadaşlarla takılırım

Evet listeden de anlaşıldığı gibi beklentiler hiç bir zaman örtüşmez. Eğer senin iyi ve onay alabilecek bir planın yoksa, ailen hemen bir yapılacaklar listesi ile odanın kapısında beliriverir.

Peki “Ne zaman derslerine bakacaksın”, “bu gidişle senden adam olmaz”, “ben dememiş miydim…..” demek için fırsat kollayan anne-babanın içlerinin rahat edeceği bir tatil planı nasıl hazırlanır?

İşte dolu dolu bir tatil planı hazırlamana yardımcı olacak ipuçları!
Yandakine benzer bir tablo hazırlayıp, elinde bu liste ve yüzünde kararlı bir tavırla yanlarına gittiğinde hiç bir anne-baba bu “sevimli” çocuğa karşı duramayacaktır.

Başlıyoruz.

Öncelikle aklından çıkarmaman gereken en önemli konu, sadece 15 günlük bir süremizin olduğudur. Yani ne çok kısa ne de çok uzun bir süreden bahsediyoruz.

Madem zamanımız kısıtlı, öyleyse “Yapacaklarım” listeni hazırlamaya hemen başlayalım!

Listeyi hazırlarken şu temel ihtiyaçlarının hepsini karşıladığından emin olalım.
– Beslenmek
– Eğlenmek
– Dinlenmek
– Öğrenmek

Temel ihtiyaçlarının baş harflerini kullanarak buna BEDÖ yöntemi diyebiliriz. Buna göre bir günü BEDÖ yöntemine uygun şekilde değerlendirirsek hem senin hem de ailenin mutlu olacağı bir planı elde edebiliriz.

Yapacaklarım Listesi

Şimdi “Yapacaklarım” listemize dönelim. Eline bir kağıt kalem alıp “ne yapsam, ne yapsam” diye düşünmenin zor olduğunu bildiğimizden işini kolaylaştıracak bir seçim listesi hazırladık. Aşağıdakilerden en az 10 maddeyi işaretlemeye çalış. Sonra bu maddelerle bir çizelge hazırlayacağız. Haydi hemen işaretlemeye başla.

 1. Arkadaşlarımla sinemaya gideceğim
  – Sınıf arkadaşların ya da farklı yerlerden tanıdığın arkadaşlarından beraber sinemaya gitmek isteyeceğin arkadaşlarına mesaj gönder. Unutma cuma günleri yeni filmler vizyona girer. Arkadaşlarına mesaj göndermeden önce hangi filmi izlemek istediğine karar ver ki, arkadaşlarınla buluştuktan sonra aslında hiç de izlemek istemeyeceğin bir filme mecbur kalma!
 2. Odamı düzenleyeceğim
  – Evet sıkıcı biliyoruz. Ama aslında sen de biliyorsun ki bu gerçekten senin yararına bir çalışma. Derli toplu bir odada çalışmak, uyumak, müzik dinlemek, video kaydı yapmak vs daha rahattır. Ayrıca belki bir arkadaşını evine davet etme fırsatı yakalayacağın 15 günlük tatil döneminden bahsediyoruz. Kim dağınık bir oda görmek ister ki?
 3. Haftanın 5 günü konu tekrarı yapacağım (Dikkat aile onayı için mutlaka olması gereken madde, mutlaka işaretle 🙂
  – Hangi konuları ve ne kadar süreyle tekrar yapacağın tamamen sana kalmış. İlk yarıyılda eksik hissettiğin dersleri tercih edersen büyük faydası olacaktır. Günde 2-3 saati geçmeyecek şekilde bir çalışma programı hazırlarsan hem sıkılmazsın hem de ilerleme kaydedersin. 
 4. Sosyal medya günü yapacağım
  – Bir gününü sadece sosyal medyada kaçırdığın şeyleri okuyup izlemeye ayır. Bunun için programını önceden ailene anlat ki başın derde girmesin 🙂
 5. Kitap okuyacağım
  – Aldığın ama kapağını bile açamadığın kitapların raflarında senin onlarla ilgilenmeni, ya da ne zamandır okumayı istediğin o kitap kitapçıda onu gidip almanı bekliyorsa, işte sana 15 günlük güzel bir fırsat. Kitap okumaya zaman ayırabilirsin.
 6. Koşu yapmayı deneyeceğim
  – Eşofmanlarını giy, dışarı çık. Gerisini sen biliyorsun zaten 😉 Önce yürüyüşle karışık, zamanla daha çok koşarak daha az yürüyerek güzel bir antrenman programı oluşturabilirsin. Kim bilir belki de hayatına katacağın harika bir egzersiz olacak koşmak. Denemeden bilemezsin.
 7. Kartopu oynayacağım
  – Bulunduğun şehirde kar yağıyorsa çok şanslısın. Bir kaç arkadaşını ara ve kartopu savaşı yapmaya davet et. Savaşın sonunda herkesin çok ıslanacağını ve üşüyeceğini unutmamak ve bu etkinliği birinizin evine ya da ısınıp sıcak bir şeyler içebileceğiniz bir cafe’nin yakınında yapmak akıllıca olabilir.
 8. Bir bisiklet turuna katılacağım
  – Facebook, instagram gibi sosyal medya kanallarında küçük bir araştırma yaparak bulunduğun şehirde etkinlikler düzenleyen bisiklet grupları ile iletişime geçebilirsin. Bu gruplar genellikle haftanın belli günlerinde kısa ve uzun rotalı turlar düzenlerler. Etkinliklerin içeriklerini öğren ve sen de katılmayı dene. Hem yeni insanlarla tanışmış hem de spor yapmış olmanın mutluluğunu yaşayacaksın.
 9. İngilizce kelimeler öğreneceğim
  – Bu maddeyi listene eklemen çok faydalı olacak. İngilizce çok kullanılan kelimeler listesini internetten bulabilirsin. Bu listedeki kelimeleri küçük kağıtlara yaz. Anlamlarını da kağıtların arkalarına yazarsan, çalışmak daha kolay olacaktır. Her gün bir kaç kağıdı yanına al. O gün ne yapıyor olursan ol, bu kağıtlara arada bir göz at. Eğer cep telefonun varsa, ingilizce kelime öğreten pek çok uygulama indirebilirsin.
 10. Sağlıklı beslenme ile ilgili bir yöntem araştıracağım
  – Sağlıklı beslenmeye başlamak için güzel bir dönem. Sivilceleri çoğaltan yağlı gıdaları hayatından uzaklaştırmak, daha fazla sebze meyve tüketmek için bu sömestr tatilini değerlendirebilirsin. Sağlıklı gıdaları araştırmak, uzak durulacaklar listesi yapmak için bir kaç saatini harcamaya ne dersin?
 11. Uzun zamandır görüşmediğim bir arkadaşımı arayacağım
  – Bunun için şubat tatilini beklemeye gerek yoktu. Ama olsun arkadaşlarını aramak için bir nedene ihtiyacın yok. Eski günlerde bahsedeceğin güzel bir sohbet için belki de bir buluşma ayarlayabilirsin.
 12. Bir video çekeceğim
  – Bir video kameran yoksa cep telefonun ile de güzel bir video hazırlayabilirsin. Video için bir konu belirle, çekimlerini yap, pek çok video tasarlama programından birini telefonuna indirip düzenlemelerini yap. İşte artık senin de bir Youtube kanalın olmaması için önünde engel kalmadı. Şaka bir yana kişisel bir video arşivi hazırlamak aslında gerçekten de bu kadar kolay. İster yayınla ister kendine sakla, videolar ileride izlerken çok eğleneceğimiz şeyler.
 13. Bir bilgisayar programı öğrenmeye başlayacağım
  – Bilgisayar programları hayal dünyamızı genişleten, bizi tüketici konumunda üretici konumuna yükselten güzel icatlardır. Çok sayıda bilgisayar programından kendine göre bir tanesini bulmak için yaşıtlarının kullandıkları programları internetteki küçük bir arama ile bulabilirsin. İster video/fotoğraf düzenleme programı olsun istersen de yazılım geliştirme ile ilgili bir program olsun, programların tamamına yakınının internet üzerinde ücretsiz eğitim videoları bulunur. Youtube üzerinde küçük bir arama ile eğitim videolarına kolayca ulaşabilirsin.
 14. Bir gün hiçbir şey yapmadan oturacağım
  – Bunun için açıklama yazmamıza gerek yok. Sen anladın 😉
 15. Evde ailemle iyi zaman geçireceğim
  – Eğer “aile saati” etkinliği yapan şanslı bir ailenin içindeysen bu madde zaten senin hayatının bir parçasıdır. Ama ailende bu tür etkinlikler pek yapılmıyorsa işte sana fırsat! Hemen bir kağıt oynama turnuvası, Monopoly akşamı ya da tavla – okey gecesi organize et. Ailendeki herkesin katılacağı bu etkinlik sırasında hem telefonlar hem de televizyon kapalı olacak. Çerezler masadaki yerlerini alsın, çaylar demlensin. İşte harika bir aile etkinliği için herşey hazır.
 16. Fotoğraflarımı düzenleyeceğim
  – Telefonunda, bilgisayarında, sosyal medya hesaplarında pek çok fotoğrafın var. Aklının bir köşesinde bu fotoğrafları derleyip toplamak, düzenlemek, etkinliklere göre gruplamak geçiyor. Fakat hiç zamanın olmuyor. İşte sana bunları düzenlemek için zaman. 15 günlük tatil dönemini fotoğraflarını tek tek gözden geçirip gruplamak için kullanabilirsin. Hatta yaklaşan bir doğum günü varsa bu fotoğraflardan bir hediye oluşturabilirsin. 14 şubat sevgililer gününe az kaldı. Fotoğraflarınla güzel bir sürpriz hediye hazırlayabilirsin.
  Fotoğraflarını kullanarak hazırlayabileceğin hediye fikirleri için sitemizi ziyaret etmeyi unutma.
 17. İkinci yarı yıl için plan hazırlayacağım.
  – Odanın kapısının arkasına yapıştırabileceğin bir kartona, bir program yazabilirsin. Haftalık hedefler yazıp, gerçekleştikçe üzerini işaretleyebileceğin bir program olabilir. Hedefleri ölçülebilir, zamana dayalı ve ulaşılabilir hedefler olursa tamamladığında daha mutlu olursun.
 18. Kek pişirmeyi deneyeceğim
  – Tamamen sana özgü içinde senin sevdiğin malzemeler olan hatta kendi adına özel bir kek icat edebilirsin. İnternetten kolayca bulabileceğin bir tarifle işe başlayabilirsin. Kek için temel malzemeler; 3 yumurta, 500 gr. un, yarım paket margarin, kabartma tozu ve vanilyadır. Bunun dışında eklenecekler tamamen sana kalmış. İstersen cevizli, istersen üzümlü bir kek yapabilirsin. Hatta hindistancevizli…
 19. Daha önce hiç yapmadığım bir şey yapacağım
  – Yeni bir yiyecek denemek, Yeni bir kulüp ya da takılma yeri araştırmak, Yeni bir spor öğrenmek, Vahşi doğada yeni bir alan keşfetmek gibi)
 20. Birilerine yardım edeceğim
  – Biraz geniş bir kavramdan bahsediyoruz. Bu yakınlarından birileri olabileceği gibi tamamen hiç tanımadığın birileri de olabilir. Bulunduğun şehirde sosyal sorumluluk kapsamında etkinlikler düzenlenip düzenlenmediğini araştırabilirsin. Bir yardım derneğinin düzenlediği sosyal bir etkinlik, belediyenin gönüllülük etkinlikleri, kamusal alanlarda yapılan gönüllü temizlik, boyama, onarma, tanıtım etkinlikleri hakkında bilgi toplayıp, bunlardan birine dahil olabilirsin.

Listeyi Programa Dönüştürelim.

Yandaki tabloyu bilgisayarına indirip yazıcıdan çıkartarak kullanabilirsin.

Tabloyu kendin de çizebilirsin.

Geriye sadece yukarıda seçtiğin maddeleri tablona eklemek kaldı. Tabii sen başka maddeler de ekleyebilirsin.

Ailene göstermeye hazırsın!

 

 

Umarız yazımızı yararlı bulmuşsundur. Tatilinin mutlulukla geçmesi dileklerimizle.