Siz çıktı almak istediğinizde yazıcınız ne yapıyor?

Ekranda gördüğünüz renklerin basıldıklarında çok farklı göründüklerine pek çok kez şahit olmuşsunuzdur.
Peki neden yazıcıdan ekranda gördüğümüz renklerde çıktı alamayız? Yazıcımızda mı bir sorun vardır, yoksa ekranımızda mıdır sorun?

Bir profesyonele sorduğumuzda genellikle kafamızı karıştıran ayarlardan ve  renk kodlarından bahseder.
Kodlar, ayarlar, ışık…. Peki neden doğru renkte baskı almak bu kadar zordur?

Sizi bu yazımızla, renklerin gizli dünyasının kapılarını az da olsa aralamaya davet ediyoruz.

Doğru çıktı alamama problemin kaynağı;
ekrandaki renklerle kağıttaki renklerin birbirlerinden tamamen farklı sistemlerle oluşmasındandır.

Kağıttaki CMYK ve Ekrandaki RBG renkler nasıl oluşur?

Ekrandaki Renkler – RGB sistemi:

Bir teknoloji mağazasına girdiğimizde pek çok ekranı yan yana görürüz. Aslında aynı video oynatılmasına rağmen farklı renk işlemcileri, parlaklık / renk / kontrast ayarları ve ortam ışığı yüzünden ekranlardaki görseller aynı görünmezler. Bu ayarlar belli oranda kalibre edilebilirse ekranlar arasındaki fark ciddi oranda azaltılabilmekle beraber, teknolojik alt yapıların neden olduğu farklar her zaman olacaktır.

Temelde tüm ekranlar ışık renklerini kullanarak renkleri oluşturmaktadır. Her renk belli miktarda kırmızı (red – R) ışık, yeşil (green – G) ışık ve mavi (blue – B) ışık kullanılarak oluşturulur. Dolayısıyla teknolojik alt yapıları benzer ekranlar hemen hemen aynı renkleri sağlayabilirler.

Kağıttaki Renkler – CMYK sistemi:

İster ofis tipi küçük bir renkli yazıcıdan, ister billboard baskısı alabilen profesyonel bir baskı makinesinden olsun, çıktı almak istediğimizde dört renk mürekkep kullanılacaktır.
Sıklıkla ce-me-ye-ka diye duyduğumuz bu dört renk mürekkep, kağıda belli yüzdelik oranlar belirtilerek (örneğin; C:60 M:50 Y:10 K:5) uygulanır ve tüm renkler elde edilir.

Siz çıktı almak istediğinizde yazıcınız ne yapıyor?

Ekrandaki görüntünün çıktısını almak üzere dosyayı yazıcınıza gönderdiğinizde yazıcı en yakın rengi oluşturur. Ama bu genellikle ekranda gördüğünüzden daha mat ve koyu olacaktır. Aşağıdaki örnek görselde görüldüğü gibi değişim gerçekleşirken istemediğimiz bir sonuç ortaya çıkabilmektedir.

 

Nasıl doğru çıktı alınır?

Bilgisayarlardaki PhotoShop vb. görsel işleme programları dosyalarınızı CMYK formatında kaydetmenize olanak sağlamaktadırlar. Böylece RGB formatını CMYK formatına çevirir ve nasıl bir çıktı alacağınızı daha iyi görebilirsiniz. Ancak yine de dosyanıza bir ekrandan baktığınızı unutmamanız gerekir.
En yakın sonucu görebilmeniz için ise ekranınızı yazıcınızla kalibre etmeniz gerekecektir. Ekran parlaklığı, kontrastı, ortam ışığı, renk doygunluğu yazıcı çıktınıza göre kalibre edilmelidir.

Ekran kalibrasyonu:

Normal şartlarda profesyonel aletler kullanılarak yapılan bu işlemi, belki çok hassas olmayacak şekilde siz kendi başınıza da yapabilirsiniz.

1- Çıktısını almak istediğiniz görseli yazıcınızdan çıkartın.

2- Çıktıyı ekranınıza yaklaştırın ve monitörünüzün renk ayarları menüsünü açın. (Monitörlerde genellikle ekranın sağ alt köşesinde küçük butonları bulunur. Bunlar yoksa ekran ayarları menüsünden ayar yapabilirsiniz.)

3- Ekranın parlaklık, kontrast, renk doygunluğu ayarlarını, elinizdeki kağıttaki renklere en yakın hale gelinceye dek değiştirip düzenleyin.

4- Şimdi ekranınız gözünüze muhtemelen alışık olmadığınız kadar koyu görünecektir.

5- Ekranınız bu ayarlarda iken görsel düzenleme programınızı (örneğin; photoshop) kullanarak görselinizi görmek istediğiniz renkleri görene dek düzenleyin, renkleri açın, parlaklığı, renk doygunluğunu değiştirin. Görseli farklı bir dosya olarak kaydedin.

6- Yazıcınızdan bu kez düzenleme yaptığınız bu dosyanın çıktısını alın.

7- İstediğiniz sonuç oluşana kadar bu işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

Yazıcınızın çıktısına en uyumlu ekran renk ayarlarına ulaştığınızda ekranınız yazıcınızla eşlemiş olacaksınız. Artık yazıcı çıktısı almak istediğinizde ekran ayarlarınızı bu yeni bulduğunuz seviyelere getirip görselinizi doğru renklerde ayarlamanız mümkün olacaktır.

 

Kişiye özel fotoğraflı ürünler üreten Maxline Dijital AŞ. olarak biz,
müşterilerimizin gönderdikleri fotoğrafları nasıl doğru şekilde basıyoruz?

Uzun yıllardır baskı sektöründe yer alan Maxline Dijital AŞ. olarak çok çeşitli kağıt/materyal ve baskı makineleri ile çalışmaktayız.
Müşterilerimizin farklı ortamlarda ve farklı makinelerle çektikleri fotoğrafları kişiye özel tablolara, takvimlere, fotoğraf albümlerine ve benzeri pek çok ürüne dönüştürmekteyiz.
Bütün bu üretim sürecinin belki de en zorlu aşaması fotoğrafların baskıya alınmadan önce renk kontrolünden geçmesidir. Baskı makinelerine tam kalibre edilmiş ve renk işleme konusunda donanımı yüksek bilgisayarlarda, fotoğraf işleme konusunda uzman bir ekip tarafından görseller ham beyaz, ten rengi ve ham siyah tonlarına eşitlenerek işlenmektedir.
Böylece müşterilerimizin görselleri yüksek kalitede, canlı renklerde ve kusursuz şekilde basılmaktadır.

Siteyi Ziyaret Et!
Haftaiçi 09.00 – 18.00
Alo Maxline: 0850 532 0 629