Fotokitap hazırlamanın püf noktaları

Maxline.com.tr adresine girip tam hayalindeki gibi bir fotokitap tasarlamak çok kolay.
Aklına takılabilecek noktalar için bir “nasıl yapılır?” videosu hazırladık.

Fotokitap hazırlamak ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsin.

1) Ürün Seçmek:

Maxline web sitesini ziyaret etmekle işe başlayacağız. Önce siparişini vermek istediğimiz ürünü seçiyoruz. Burada fotokitap (fotoğraf albümü) yaptırmak istediğimiz için FOTOKİTAP sayfasına giriyoruz. Fotokitap ürünlerin listelendiği bu sayfada fiyatlarına, ebatlarına ve temalarına göre ürünleri filtreleyebiliyoruz. İstediğimiz ürünü belirledikten sonra “İNCELE” butonu ile ürünün detay sayfasına ulaşıyoruz. Bir örnek ile devam etmek gerekirse Kız Bebek Temalı standart kare fotokitap ile örneğimizi somutlaştıralım.

 

2) Fotoğraf Yüklemek:

Ürünümüzü seçtiğimize göre artık tasarlamaya başlayabiliriz. Ürün detay sayfasındaki “Tasarla ve Satın Al” butonu ile tasarlama modülüne bağlanıyoruz. Modül bizden seçtiğimiz ürünü özelleştirmemiz için kendi fotoğraflarımızı yüklememizi isteyecek. Fotoğraflarımızı bilgisayar, cep telefonu, facebook, instagram gibi ortamlardan seçip yükleyebiliriz. Fotoğraflar ne kadar kaliteli olursa o kadar güzel bir sonuç alacağız. Temalı bir fotokitapta ortalama 30-40 fotoğraf alanı bulunur. Bu sayıyı sayfa sayısını artırarak artırmak mümkündür. Ayrıca daha az sayıda fotoğraf kullanmak istiyorsak yine sayfalardaki fotoğraf alanlarını kaldırmamız da mümkün olacağından 30-40 fotoğraf ortalama olmakla birlikte fotoğraf sayısı için bir sınırlama değildir.

 

Maxline fotokitap / fotoğraf albümü tasarlama modülü
Maxline fotokitap / fotoğraf albümü tasarlama modülü

3) Düzenlemek:

  • Modülü Tanıyalım: Modülün ana bölümleri yüklediğimiz fotoğrafları gördüğümüz sol sütun, düzenlemekte olduğumuz çift sayfayı gördüğümüz ana tasarım alanı, projemizdeki tüm sayfaların sıralandığı alt bar, ekleyeceğimiz arkaplan/çıkartma/şablon seçme/maske gibi unsurların listelendiği sağ sütun ve son olarak kayıt/önizleme/sipariş gibi özelliklerin bulunduğu üst menüdür.
  • Fotoğrafların yerleştirilmesi: Fotoğraflarımız yüklendikten sonra tasarlama modülü bizim için fotoğraflarımızı boyutları ve renklerine dikkat ederek seçtiğimiz temadaki uygun sayfalara otomatik olarak yerleştirecektir. Modülün sol sütununda projeye yüklediğimiz tüm fotoğraflarımızı görürüz. Bu sütunun üst kısmındaki “Fotoğraf Yükle” butonu ile yeni fotoğrafları projeye eklememiz her zaman mümkündür. Sürükle bırak tekniği ile dilediğimiz fotoğrafı ana tasarım alanında istediğimiz yere ekleyebiliriz. Kaldırmak istediğimiz fotoğrafı üzerine başka bir fotoğraf ekleyerek kaldırabileceğimiz gibi doğrudan klavyemizdeki “delete” tuşu ile de silebiliriz.
  • Düzenlemek: Ana tasarlama alanımızda gördüğümüz tüm unsurların sürükle bırak tekniği ile yerlerini değiştirebiliriz. Üzerine tıklayıp büyütüp küçültebilir, çevirebiliriz. Üzerine tıkladığımız bir fotoğraf/çıkartma vb unsurun tüm değiştirilebilir özellikleri sol sütunda karşımıza çıkacaktır. Buradan da istediğimiz ayarlamaları yapabiliriz. Alt bardan faydalanarak diğer sayfaları de dilediğimiz şekilde düzenleyebiliriz.
    Sol sütundaki arkaplan/çıkartma/maske ekleme yapmak istiyorsak, ilgili alana tıklayıp “Bulut” butonu ile materyal kütüphanesine ulaşabiliriz. Buradan istediğimiz unsurları seçip projemize ekleyebiliriz. Projemize eklediğimiz örneğin bir arkaplan öncelikle sol sütunda aşağıya doğru sıralanır. Bunlardan kullanmak istediğimizin üzerine tıklamamız ve/veya sürükle bırak tekniği ile istediğimiz alana bırakmamız yeterli olacaktır. Sol sütunda çok sayıda materyalimiz varsa bunlar arasında istediğimizi bulmak için faremizin tekerleği ile aşağı yukarı hareket edebiliriz. Dokunmatik ekranlarda aşağı yukarı parmak hareketleri ile ilerleyebiliriz.
  • Sayfa eklemek / silmek: Projemize sayfa eklemek için alt barda yer alan çiftli sayfalardan birine tıklayarak aktif edelim. Hemen altında yer alan minik ikonlarda “sayfa ekle” “sayfayı kopyala” “sayfa yapıştır” “sayfayı temizle” seçeneklerini görebiliriz. Sayfa eklemek istediğimiz çiftli sayfa aralığına tıklayarak “sayfa ekle” ikonuna basalım. Sayfalar ciltleme nedeniyle 8 ve katları ile eklenmektedir. İstediğimiz sayfa sayısını seçtiğimizde sayfalar projemize eklenecektir. Temasız eklenen bu sayfalara tasarımını tamamladığımız diğer sayfalardan “sayfa kopyala” ve “sayfa yapıştır” tekniği ile çoğaltabiliriz.
  • Metin/Karekod/Renk Kutusu ve Fotoğraf alanı eklemek: Alt barın hemen üstünde bulunan “Özel nesne ekle” menüsüne tıklayalım. Burada eklemek istediğimiz unsura tıklamamız yeterlidir. Eklediğimiz unsur ile ilgili tüm ayarlanabilir özellikler sağ sütunda karşımıza çıkar.
  • Projeyi Paylaşmak / Ortak çalışma arkadaşı eklemek: Üst menüde yer alan “Paylaş” butonu yardımıyla projemizi e-posta ile ya da bağlantısını kopyalarak paylaşabileceğimiz gibi sosyal medya hesaplarımızda doğrudan da paylaşabiliriz. “Ortaklar” butonu ile projemize birlikte çalışmak üzere arkadaş ekleyebiliriz.
  • Kaydetmek: Henüz bir kullanıcı girişi yapmadıysak tasarlama modülü bizden -hangi isimle kaydedeceğini anlamak için- kullanıcı girişi yapmamızı isteyecektir. Bir kullanıcı oluturduktan sonra dilediğimiz sayıda projeyi tamamen ücretsiz şekilde aynı kullanıcı üzerine kaydedebiliriz.
  • Önizleme: Üst menüdeki “Önizleme” butonu ile projemizin son halini izleyebiliriz. Ayrıca bu bağlantıyı dilediğimiz şekilde sosyal medyada/mesajla/internet bağlantısı olan her ortamda paylaşabilir, mesaj ile gönderebiliriz.

4)Sipariş Vermek:

Tasarlama modülü üst menüde yer alan “Sipariş” butonunu tıklıyoruz.

Burada karşımıza bir uyarı ekranı gelebilir. Projemizde boş bıraktığımız fotoğraf alanlarını bize hatırlatabilir. Bir fotoğraf alanını boş bıraktığımızda orası sadece boş kalacaktır, herhangi bir çerçeve vb kalmaz. Dolayısıyla fotoğraf alanlarını boş bırakmamızın bir sakıncası yoktur.

Fotoğrafların kalitesi düşük uyarısı almak: Bir diğer uyarı da kullandığımız fotoğrafların kalitesinin düşük olması ile ilgili olabilir. Bu uyarı fotoğraf kalitemizin %50 ‘nin altında olması durumunda önemlidir, çünkü çıkacak sonucu beğenmeme ihtimalimiz var. Ama fotoğraflarımızın kalitesinin %50 ve üzerinde olduğunu söyleyen bir uyarı alıyorsak, evet çok kaliteli bir sonuç alamayacağız demektir, fakat çok kötü bir baskı olamayacaktır. Elbette tercihen bu düşük kalite uyarılarını almayacak boyutta fotoğraflar yüklemek iyi olacaktır. Fakat cep telefonuyla çekilmiş fotoğraflarda bu sorun her zaman bulunmaktadır.

Sepet ekranına geldiğimizde alt solda yer alan “Geri dön” butonu ile projemize geri dönebilir, “Ürün ekle” butonu ile yeni proje oluşturmak üzere ana sayfaya bağlanabiliriz. Sepetimize eklediğimiz ürünler sepetimizde kalacaktır.

İndirim kuponu kullanmak: Kupon kodumuz hangi ürün için tanımlanmışsa sadece o ürünün fiyatının altında yer alan “indirim kuponu” linkine tıklayarak kupon kodumuzu girebiliriz. Doğru şekilde çalışan bir kupon otomatik olarak ürün fiyatına yansıyacaktır. Bir sorunla karşılaşıyorsak mutlaka site üzerindeki canlı destek hattından ya da telefonla destek biriminden yardım isteyelim.

Sepetimizdeki tüm ürünler ve fiyatları kontrol ettikten sonra devam butonu ile teslimat bilgileri alanına bağlanalım. Burada teslimat ve fatura adreslerimizi girip devam edebiliriz. Ödeme sayfasından istediğimiz ödeme seçeneği ile ödememizi tamamlayalım. İşte siparişimizi tamamlamış olduk. E-posta ile sipariş bilgilerimiz bize ulaştırılacaktır.

Ürünümüz 5 iş günü içinde üretilerek adresimize kargolanacaktır.

Müşteri destek birimi:

Aklımıza takılan tüm konularda müşteri ilişkileri birimiyle iletişime geçebiliriz.

Siteden Canlı Destek için tıkla
destek@maxline.com.tr

Haftaiçi 09.00 – 18.00
WhatsApp Sipariş Hattı: 0532 680 45 43
Haftaiçi 09.00 – 18.00
Alo Maxline: 0850 532 0 629
7/24
E-posta ile sipariş hattı: tasarim@maxline.com.tr