18 Sep 2015

DJI Inspire 1 Pro & Raw


DJI profesyonel çekimler yapabilmeyi sağlayan değiştirilebilir lensli drone kameralarını tanıttı. Zenmuse X5 ve Zenmuse X5R kameralar DJI’ın en popüler modellerinden biri olan Inspire 1 ile uyumlu olarak...

Geçtiğimiz günlerde Drone dünyasının lideri haline gelen DJI markası Zenmuse X5 ve X5 Pro gimbal ve kamera setini duyurdu.

Bu yeni nesil görüntü yakalama makinalarını Maxline Arge Ekibi olarak sizlerle paylaşıyoruz. Fotoğrafcılıkda bir üst seviyeye çıkmak ve gerçek anlamda profesyonel ve kalite standartı yüksek çekimler yapabilmek adına sizleri aydınlatarak bu teknolojiyi tanıtmak adına düzenlediğimiz bir blog haberidir.  

 

 Değiştirilebilir lensli Micro Four Thirds sensörlü sisteme ve birleşik 3 Axis gimbal ile desteklenen Zenmuse X5 satışa sunuldu.

Hangi Modellerle Kullanabiliriz?

Zenmuse X5 ve X5 Pro gimbal şimdilik üretilen modeller içinde sadece Inspire 1 de kullanılacak. Geliştiriciler için satışa sunulan Matrice 100 de kullanılma gibi bir duyum şuan için yok. Satışa Inspire 1 artık Zenmuse X5 gimbal ile birlikte Inspire 1 Pro ve Inspire 1 Rawolarak iki farklı şekilde yine tek ve çift kumanda olmak üzere satışa sunuluyor.

Özellikleri ve Önceki X3 Gimbal ile Farkı Nedir?

Inspire 1 satışa sunulduğunda Zenmuse x3 ile birlikte satılıyordu. Şimdi ise Zenmuse X5 seti ile birlikte Pro ve Raw seti olarak karşımızda. Zenmuse x3 ile x5 modellerinde yine 3 axis gimbal özelliğine sahip. X5 modeli bağlantı portu x3 e göre farklı olduğu için x3‘ün titreşim emici kartını değiştirmek gereklidir. Fakat işlevsellik olarak aynı x3 gibi 360 derecehareket kabiliyeti bulunmakta. Gelelim en can alıcı değişime.

Zenmuse X3 modelindeki 1/2.3 lük sensör boyutuna göre yaklaşık 3 kat daha büyük sensöre sahip olan Micro Four Thirds sensör tipi en büyük değişikliklerden biri. 12 Megapixel fotoğraf çözünürlüğü 16 Megapixele yükseldi. 20mm odak uzaklığına ve f2.8 diyaframa sahip x3sonrası değiştirilebilir lensli x5 standart lensi olan 15mm‘lik geniş açılı ve f1.7 diyaframa sahip AF özelliği olan lensli sisteme dönüştü.

Zenmuse X5, 100 ile 25600 ISO aralığına sahip, düşük ışık şartlarında net ve temiz fotoğraflar çekebileceksiniz.

 

Adeta üzerinde 15mm lik keskin ve açık diyaframa sahip GH4 aynasız makine varmışcasına kaliteli çekimler yapabileceğiniz küçük boyutlarda bir sisteme dönüştü. İsmine eklenen Pro veRaw eki de X5 modelinde olmayan RAW video özelliği X5 Pro modelinde bulunmakta. Bu sebeple X5 Pro versiyonla satılan Inspire 1 modeline Raw eki getirildi. Raw modeline ek olarak 512GB SSD harddisk takılabiliyor ve böylede direk harici kayıtçı olmadan 4K RAWvideolar çekebiliyorsunuz.

 

 

DJI Inspire 1 Pro ve Zenmuse X5 Tanıtım Videosu

Yine Inspire 1 de tek veya çift kumanda kullanabiliyor, ikinci kumanda ile 360 derece hareket ederek cihazdan bağımsız sahneleri rahatça görüntüleyebiliyorsunuz. Tablet veya mobil cihazınızın üzerinden önceden sadece enstantane ve iso gibi ana fotoğraf ayarlarına müdahale edebilirken şimdi diyafram ayarını da aynen DSLR gibi kullanabiliyorsunuz.