03 Aug 2015

CANON 5Dsr İnceleme


Canon 5Dsr Teknik özellikleri, Fiyat ve Performansı gibi incelemeleri bu yazımızda sizler için paylaşıyoruz. Çok uzun yıllardan beri, özellikle Nikon D800 ve D810 modellerini çıkarması ile Canon kullanıcıları da hep bir yüksek megapikselli bir makina beklentisi içerisinde idiler. Ve nihayet Canon bu beklentileri boşa çıkarmadı ve tam 50.6 megapixellik CanonEOS 5DS ve Canon 5DSR model, tabiri caizse megapixel canavarı bu iki modeli çıkardı.

Canon 5Dsr Teknik özellikleri, Fiyat ve Performansı gibi incelemeleri bu yazımızda sizler için paylaşıyoruz.

 

Çok uzun yıllardan beri, özellikle Nikon D800 ve D810 modellerini çıkarması ile Canon kullanıcıları da hep bir yüksek megapikselli bir makina beklentisi içerisinde idiler. Ve nihayet Canon bu beklentileri boşa çıkarmadı ve tam 50.6 megapixellik CanonEOS 5DS ve Canon 5DSR model, tabiri caizse megapixel canavarı bu iki modeli çıkardı.

 

 

Canon'un bu iki modeli çıkarmasında aslında Sony ve Nikon gibi en büyük iki rakibinin de böyle yüksek megapixele sahip yeni modeller çıkaracağını anlamış veya sezmiş olabilmesi ve kullanıcıların da bu modellere yönelmesi olasılığını ortadan kaldırması yatıyor olabilir. Canon böylelikle kullanıclara diyor ki "başka makina ve modellere yönelmeden önce lütfen biraz bekleyiniz, ben sizlere tam 50 mpixellik iki makina çıkarıyorum, bunları görüp ondan sonra satın alma kararınızı veriniz"

 

Ama maalesef biz Canon kullanıcıları elimizdeki Canon 5D Mark III'e bayağı bir alışmışken ve bununla beraber çok daha gelişmiş özellikleri olan bir makina beklerken, Canon sadece megapixel boyutuna öncelik verip ve diğer özellikleri kırparak karşımıza yeni modeller çıkardı.

 

 

Şimdi bu ön bilgilerden sonra Canon 5DS özelliklerina bakalım.

Makinanın birçok özelliği Canon 5D Mark III ile aynı olduğundan sadece önemli özelliklere burada yer vereceğim. aşağıdaki fotoğraftada göreceğiniz gibi makinanın dış görünümü dahi 5D Mark III ile aynı.

İşte en belirgin özellikler.
 • 50MP CMOS (full frame) 35mm sensör: Yani tam olarak 8688 x 5792 pixel çözünülürlüğe sahip. (Sensörün Canon tarafından geliştirilip Sony fabrikasında Canon teknolojisi ile üretimi yapıldığı belirtilmekte.)
 • Saniyede 5 kare 50.6 megapixel olarak devamlı çekim modu.
 • ISO 100 ile 6400 arasında ISO aralığı (bu aralığı özel ayar ile 50 - 12,800 ISO ya arttırabilme)
 • 61 noktalı AF modülü, bu modül 150000 pixelde ölçüm yapan sensörden gelen görüntüyü kullanarak netleme yapıyor.
 • Çift Digic 6 işlemcisi (5D Mark III te digic 5 işlemcisi kullanılıyordu)
 • 3.2" (inch) 1.040.000 dot Clear LCD II Görüntü Ekranı (3 inch değil, bazı yerlerde 3 inch yazıyor.)
 • LCD ekranda, hızlı menüde, en sık kullanılan ayarların kişisel tercihlerimize göre değiştirilerek kişiye özel menü oluşturabilme. (customizable quick control menu)
 • UHS-I uyumlu Compact flash ve SD kart slotu olmak üzere 2 adet hafıza kartı kullanabilme
 • 1080/30p olarak full HD video çekimi
 • 30Megapixel (1.3 crop modunda) APS-H crop, ve 19.6Megapixel (1.6 crop modunda) APS-C crop modları olmak üzere 2 farklı crop modu bulunmakta. Ben şahsen bu modları birçok kulanıcının kullanacağını düşünmüyorum, croplamayı ancak yine 50.6 megapixel olarak çekilmiş fotoğraf üzerinde photoshopta kendi tercihlerimiz doğrultusunda yaparız.
 • USB 3.0 arabirim. Nihayet daha hızlı fotoğraflarımızı bilgisayara aktarabileceğiz.
 • Time lapse fotoğraf çekim modu : Yine Canon 7D Mark II den bildiğimiz bir özellik, artık zaman ayarlı bir kumandaya gerek olmadan, makina içinde time lapse fotoğraf çekip bu fotoğraflardan time lapse olarak full hd video film yapabileceğiz. (Bulb modun dada zaman ayarlı çekim yapabilme.)
 • Bilindiği gibi, fotoğraf çözünürlülüğü ne kadar yüksek olursa, fotoğraf çekim esnasında makina aynasının açılıp kapanması sırasındaki olası sallantı veya sarsıntının da fotoğraf netliği ve keskinliği üzerinde okadar fazla olumsuz etkisi olacağından, Canon bu makinalar içerisine sarsıntı önleme mekanizmaları yerleştirmiş. Böylelikle 50.6 megapiksel gibi devasa çözünürlükte daha net ve keskin fotoğraflar çekilebilmesine olanak tanınmış. Canon buna "mirror vibration control system" (ayna titremesi kontrol sistemi) adı veriyor. Bu sistem aynanın dikey hareket hızını kontrol ediyor ve aynanın hareketi esnasında oluşan sarsıntının olumsuz etkisini minimuma indiriyor.
 • Kullanıcı tarafından seçilebilen deklanşör gecikme hızı atanabilmesi. (Bir önceki özellik ile birlikte çalışıyor.)

 

5D Mark III ve 5DS Sensör boyutu karşılaştırması:

 

Görüldüğü gibi 5DS ile nerdeyse 2 katı daha fazla pixel boyutuna, ve görüntüye sahip oluyoruz.

 

Peki bu güzelim makina da beklediğimiz ama bulamadığımız neler yok, birde bunlara göz atalım.
4K video çekim modu maalesef yok. Bırakalım 4K çekim modunu, Canon 7D mark II de olan 1080/60p çekim modu dahi yok maalesef.
Dokunmatik ekran veya sağa sola veya yukarı aşağıya döndürülebilen eğimli ekran yok.
Canon 6D de olan WiFi özelliği de bu makina da yok.
Birçok Nikon makina da olan GPS konum/yer belirleme özelliği de maalesef bu makina da bulunmuyor.
Flaş senkron hızı hala 1/200 enstantane, 7D Mark II de olduğu gibi 1/250 enstantane yapsalardı ya!

 

Peki birçok özelliği kırpılmışken, sadece megapixel canavarı olan bu makina ne işimize yarayacak!
Eğerki çok büyük ebatlarda baskı almayı planlıyorsanız, fotoğrafta detayların daha belirgin ve keskin olmasını istiyorsanız ve buna göre fotoğraf çekimlerinizi yapıyorsanız bu yeni makinalar sizler içindir.

Bu anlamda, landscape (manzara) fotoğrafçıları, mimari veya bina fotoğrafları çekenler, ürün fotoğrafları çekenler, sanat galerileri için çalışan ve ağırlıklı moda fotoğrafçıları olan profesyoneller, portre ve düğün fotoğrafçıları için bu makinalar gereksinimleri fazlasıyla karşılayacaktır.
Özellikle de mimari ve manzara fotoğrafçılığı sözkonusu olduğunda, Canon'un yeni duyurduğu Canon EF11-24mm f4 lens ile birlikte bu yeni makinalar mükemmel bir ikili oluşturacaklardır.
Bu devasa çözünülürlüğün gereksinim doğuracağı diğer kullanım alanları da şunlar olacaktır.
Uzayın derinliklerini fotoğraflayan, astronomi fotoğrafçılıları veya gece yıldız pozlayan fotoğrafçılar.
Fotoğraflarda detay isteyen Stok fotoğrafçılığı ve Sanat fotoğrafçılığı (Fine-Art photography).
Yine 50mpixel gibi medium format makinalarla çekim yapılan diğer alanlarda da artık medium format makinaya gerek kalmadan 5DS te ihtiyacınızı görecektir ve üstelik yarı fiyatına.
Diğer bir nokta da bu makianalar ile çekim yaptığınız zaman elinizde 50 megapixellik devasa bir fotoğraf oluyor. Fotoğrafı ikiye bölseniz dahi yine elinizde 25 megapixellik 2 ayrı fotoğraf kalıyor. Yani yarı yarıya kırpmamız gereken durumlarda dahi elimizeki fotoğraf 5D Mark III fotoğrafından dahi fazla çözünülürlükte.