03 Aug 2017

Duyguların Rengi


Kıyafetlerinle, kullandığın eşyalarla ve belki verdiğin hediyelerle aslında nasıl bir mesaj vermek istiyorsun. Doğru mesajlar iletmek için haydi renklerin duygulara etkisine bi bakalım.

Seçtiğin Renkler Ardında Hangi Duyguları ve İzlenimleri Bırakıyor!

Renkler biz farkında olmadan duygularımızı harekete geçirir. Renkler pek çok sektörde insanlara mesaj iletmek için kullanılır. Peki hangi renkler hangi duygularımızı harekete geçirir. Gel beraberce bakalım.
Ve belki sen de bundan sonra renkleri mesajlarını iletmek için kullanırsın. Ne dersin? Kıyafetlerinle, kullandığın eşyalarla ve belki verdiğin hediyelerle aslında nasıl bir mesaj vermek istiyorsun. Doğru mesajlar iletmek için haydi renklerin duygulara etkisine bi bakalım.

Öncelikle renkleri açık mı koyu mu kullanma konusuna değinelim. Hissettirmek istediğimiz duyguyu şiddetlendirmek için daha koyu tonlar tercih edilebilecekken duyguyu daha hafif daha doğala yakın hissettirmek istiyorsak açık tonlar tercih edebiliriz.

İşte geldik en can alıcı noktaya! Haydi renklerin gizli dünyasına adımımızı atalım!

KIRMIZI

Öfkeyi, Tutkuyu, Aşkı ve bu baktığın şey çok önemli duygusunu çağrıştıran renk, kırmızı!
Kişiyi harekete geçirir, ona aslında bir huzursuzluk bir enerji, bir şeyler yapmalıyım hissi yaşatır. Özellikle fast food gıda pazarının ısrarla kırmızıyı kullanmasının nedeni de bu harekete geçirme etkisindendir.
Kırmızı insana tuhaf bir huzursuzluk, tatlı bir yerinde duramama hali katar. Aynı zamanda dikkatli olmalıyım, bu işin içinde bir tehlike var duygusunu da yaşatır.
Giyimimizde kırmızıyı tercih ediyorsak aslında dikkat çekmeyi istiyoruz izlenimi vermiş oluruz.
Projelerimizde kırmızı tercih ederek karşımızdakine dikkatli ol ince bir hattın üzerinde yürüyorsun hissi yaşatırız. Hediyelerimizde kırmızı tercihi ise “sana gerçekten normalin üzerinde değer veriyorum” mesajı vermiş oluruz.

TURUNCU

Özgürlük, İyimselik ve yakınlık duygularının bir harmanıdır turuncu!
Hem dikkat çekici hem de sıradışı bir renk olarak turuncu, açık tonlarda kullanıldığında doğallık ve yakınlığı ifade ederken koyu tonlarda yoğun doygunlukta kullanıldığında özgürlük, iyimserlik ve enerjiyi temsil eder. Kırmızının enerjisini sarının ilgi ve detaycılığı ile birleştirerek daha az tehlikeli bir enerji duygusu verir.

Turuncu giyim sektöründe zaman zaman çok popüler olsa da genellikle tercih edilmeyen bir renk olduğundan giyimde turuncu tercih edersek dikkat çekmeyi göze almışız demektir.
Projelerimizde kullandığımız turuncu dozu çok olmadıkça samimi, sıcak ve ilgili bir mesaj verir. Karşımızdakini iyi hissettirirken aynı zamanda harekete geçirici etkide bulunur.

SARI

Eğlencenin, Enerjinin, İlgi ve Sevincin rengi!
Her ne kadar eğlenceli ve sıçan bir renk olsa da sarı aynı zamanda beyinde “dikkat” bölgesini de harekete geçiren bir renktir. Rengin gölgeli ve açık karışık şekilde kullanımı insanda yaz ve güneşi çağrıştırarak rahatlatıcı etkide bulunur. Daha koyu altın tonları ise eski değerli ve eşsizlik duygularını çağrıştırarak kullanılan alanın değerli ve özel olduğu hissini yaşatır.

Giyimde ve aksesuarda kullanılırken yardımcı renklerle birleştirildiğinde sarı tek başına olduğundan daha etkili olabilir. Aynı durum projelerde de geçerlidir. Kahve tonları ile birleştirildiğinde değerlilik duygusu katarken gri-siyah ile birleştirilerek dikkat çekici hale getirilebilir.

YEŞİL

Doğallık, Tazelenme, Denge, Huzur ve Umut rengidir Yeşil!

İnsana bir huzur ve sakinlik katar. Harekete geçmeyi engelleyici, durgunluğa ve dinginliğe sürükleyici, içinde bulunmaktan hoşlanacağı bir atmosfer yaratan yeşil, uygun yardımcı renklerle sonsuz bir duygular yelpazesi sunar.

Yeşilin pek çok tonu ve pek çok farklı etkisi olduğunu hepimiz biliriz. Sarı, turuncu gibi sıcak renklerle birleştirildiğinde rahatlatıcı huzur verici bir duygu yaratırken, mavi mor gibi soğuk renklerle birleştirildiğinde o renklerin etkilerini kuvvetlendiren onların mesajlarındaki sertliği yumuşatarak daha güven verici hale getiren bir etki yaratır.

Giyimimizde yeşili tercih etmemiz doğal, barışçıl ve olumlu olduğumuzu hissettirir. Projelerimizde yeşil, doğallığa saygı duyduğumuzu, dengeyi gözettiğimizi karşı tarafa anlatmanın etkili bir yolu olarak kullanılabilir.

MAVİ

Sakin, Mesafeli ve Davetkar Mavi!
Saflığın, yalnızlığın, güvenin, kendi kendine yetmenin ve sükunetin temsilcisi mavi, hemen her alanda kolaylıkla kullanılabilen, herkesçe rahat kabul gören hem ciddi hem de davetkar bir renktir.

Maviyi koyu tonlarda kullandığımızda bu hislerin şiddetini artırmış oluruz. Açık tonları ise hemen her renge kolayca uyum sağlayan hem de güven veren hoş bir atmosfer oluşturur.
Giyimimizde maviyi sıklıkla kullanmamızın da geçerli sebepleri vardır. Güvenilir görünme isteği bilinçaltımızı harekete geçirerek bizi maviye yönlendirir.

Ayrıca iş hayatında da mavi oldukça sık kullanılan ve yine mesafe ve güven duygularını canlı tutan bir renk olarak karşımıza çıkar.

MOR

Asaletin, Zekanın ve Kalitenin rengi mor!

Asalet ve kaliteyi çağrıştıran mor rengi kullanırken koyu tonların açık tonlara oranla çok daha etkili olduğunu unutmamak gerekir. Mor kendi karşıtı olan sarı ve yan rengi gri ile çok uyum sağlayan, dikkat çekici bir renktir. Mor kullanılan alanlarda kişiye o şeyin kaliteli, incelikle tasarlanmış ve üst bir zevkin ürünü olduğu hissini uyandırır.
Açık tonlarıyla mor çok geniş bir skalaya sahip her biri ayrı duyguyu harekete geçiren zengin bir renk olarak karşımıza çıkar. Özellikle sıcak renklerle karıştırıldığında ortaya çıkan pembe tonları yumuşak bir bilgelik hissi yaratır.

Giyim konusunda mor tonlarını dikkatli kullanmak ve ana parçalardan ziyade yardımcı parçalarda ve aksesuarlarda mor tercih etmek daha etkili olacaktır.

Hediyelerimizde mor tercih etmek o kişinin ince bir zekinin olduğunu bildiğimizi anlatmanın en güzel yoludur.